Gimnazjum 5 Płock


Spotkanie z pisarką Joanną Jagiełło.

6 kwietnia, w Filii nr 3 Książnicy Płockiej, gościła pani Joanna Jagiełło, autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży, m. in.: „Kawy z kardamonem”, „Czekolady z chili” oraz „Pamiętnika Czachy”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy 1a i 1b Gimnazjum nr 5. Młodzież dowiedziała się, jak powstaje książka i poznała tajniki warsztatu pisarskiego. Gimnazjaliści chętnie zabierali głos. Szczególnie interesowało ich, skąd u pisarki pomysł na tworzenie powieści dla młodzieży. Ponadto pytania dotyczyły źródeł inspiracji. Autorka czytała również fragmenty swoich utworów, których bohaterami są nastolatkowie – równolatkowie uczestników spotkania. Zapoczątkowało to dyskusję na temat problemów, z którymi na co dzień boryka się młody człowiek.

Na zakończenie chętne osoby mogły nabyć najpopularniejsze książki Joanny Jagiełło wraz z jej autografem.

Galeria


Święta Wielkanocne

Radosnych Świąt Wielkanocnych,
dobrego odpoczynku, smacznego jajka,
szalonego i wyjątkowego mokrego
Śmigusa Dyngusa
oraz samych słonecznych,
spokojnych i cudownych dni z okazji
Świąt Wielkanocnych
   życzy cała
Społeczność Gimnazjum nr 5 w Płocku


„Śpiewająco”

    7 kwietnia w LO im. St. Małachowskiego w Płocku odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Śpiewająco”. Naszą szkołę reprezentowały Daria Falkowska (3a) i Małgorzata Szpalerska (3D). Jury przyznało wyróżnienie Małgorzacie, która wykonała własną kompozycję w języku niemieckim.  /tłumaczenie p. Agnieszki Rosiak/.
Nad poprawnością językową prezentacji czuwali p. Agnieszka Rosiak i p. Piotr Wiśniewski, muzyczną p. Gabriel Sieradzki. 


Jan Paweł II – dlaczego został świętym?

3 kwietnia 2017 uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 5 w Płocku obejrzeli program słowno-muzyczny pt. „Jan Paweł II – dlaczego został świętym?”. Uczniowie klas II f (w ramach realizacji projektu edukacyjnego) oraz chór szkolny pod kierunkiem nauczycieli p. Joanny Szczepkowskiej - Okraszewskiej i p. Elżbiety Dobies wprowadzili  oglądających w nastrój refleksji i zadumy nad życiem papieża - Jana Pawła II.

Galeria


Sukces Uczniów

W dniu 23 marca 2017 r. uczniowie klasy 1 a: Emilia Deręgowska, Monika Klubińska i Wiktor Kwaśnicki wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie Wiedzy Muzycznej "Muzyka ludowa w inspiracji wielkich kompozytorów".

Miło nam donieść, że Emilia Deręgowska zajęła II miejsce.

Uczniów przygotowała pani Elżbieta Dobies.

Galeria


XLI Rajd „Do Miejsc Pamięci Narodowej”.

8 kwietnia 2017 – drużyna z koła turystycznego, pod opieką p. Jarosława Janickiego, zajęła drugie miejsce w XLI Rajdzie „Do Miejsc Pamięci Narodowej”. Trasa: Płock (Odwach) -Cmentarz Garnizonowy- ul. Grabówka – Borowiczki (SP nr 20).

 


Konkurs Polonistyczny

Dnia 22 marca  uczniowie klas pierwszych kontynuowali zmagania z nauką w ramach Szkolnego Festiwalu Nauk, biorąc udział w konkursie polonistycznym. Zakres konkursu dotyczył znajomości związków frazeologicznych. Choć temat wydawał się prosty, nie było łatwo . Miejsce pierwsze zajęli uczniowie klasy 1a, miejsce drugie – uczniowie 1b, a miejsce trzecie – uczniowie klasy 1e. Gratulujemy! Konkurs przygotowały i poprowadziły panie  Aleksandra Gałczyńska-Krawczyk i Barbara Kowalska.


„Słowa po niebie płynące”.

28 marca w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się konkurs recytatorski i poezji śpiewanej „Słowa po niebie płynące”. W kategorii poezji śpiewanej szkół gimnazjalnych G5 reprezentowały: Agnieszka Ciechomska (1A), Daria Falkowska (3A), Małgorzata Szpalerska (3D). Jury postanowiło trzecie miejsce przyznać Darii, a Małgorzacie wyróżnienie za własną kompozycję.  W roli akompaniatorów wystąpili Klaudia Markowska i p. Gabriel Sieradzki. Rejestracji video występów dokonała Wiktoria Hacia. Zdjęcia p. Rafael Dominik.

 


Sukces uczennicy

W piątek, 31 marca, w Zespole Szkół Centrum Edukacji w Płocku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu językowego Junior. W kategorii Język Niemiecki Klaudia Stobiecka z klasy 1c zdobyła 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Galeria


"Depresja - porozmawiajmy o niej"

Od czasu do czasu każdy z nas czuje się przybity lub smutny. Często jest to normalna reakcja na troski i koleje życia; taki nastrój zwykle mija. Czasami jednak smutek nie przemija. Bywa, że nawet się pogłębia. Może to być spowodowane depresją.

Istnieje wiele przyczyn depresji. Jest ona złożoną chorobą, która może pojawić się w wyniku wielu różnych czynników, w tym czynników biologicznych, emocjonalnych i środowiskowych. W niektórych przypadkach depresja występuję z powodu utraty bliskiej osoby, dużej zmiany w życiu lub po zdiagnozowaniu poważnej choroby. Depresja może także dotknąć osoby, u których w rodzinie wystąpiła już tego typu choroba.

Objawy depresji u nastolatków:

Depresja nastolatków jest bardzo ciężka do zróżnicowania pomiędzy często występującą w tym wieku huśtawką nastrojów. W dodatku u niektórych nastolatków objawy rozdrażnienia i agresji są bardziej widoczne jako oznaki depresji niż smutek czy próby wycofania się z życia towarzyskiego.

Oznakami depresji u nastolatków mogą być:

  • uczucie smutku
  • rozdrażnienie, gniew, wrogość
  • płaczliwość
  • wycofanie się z życia towarzyskiego i rodzinnego
  • utrata zainteresowania do różnego rodzaju form aktywności
  • zmiany nawyków jedzenia i spania
  • niepokój i pobudzenie
  • poczucie obniżonej samooceny i poczucie winy
  • brak entuzjazmu i motywacji
  • zmęczenie, brak energii
  • trudności z koncentracją, problemy w szkole
  • myśli o śmierci lub samobójstwie

Niektórych problemów możemy się spodziewać jako efekt zmagania się z wiekiem dorastania. Jednak długotrwałe zmiany osobowości, zachowania, czy nastroju mogą być oznaką depresji.

 Efekty depresji:

  • problemy w szkole – depresja może przyczynić się do trudności w koncentracji, zmęczenia, utraty energii . W szkole może to prowadzić do pogarszających się ocen i obniżonej frekwencji;
  • obniżona samoocena – depresja może wyzwolić albo pogłębić już niską samoocenę dotyczącą wyglądu, możliwości intelektualnych czy fizycznych;
  • zaburzenia odżywiania – depresja może prowadzić do anoreksji, bulimii, czy otyłości
  • spożywanie alkoholu i innych używek – nastolatkowie z depresją częściej niż ich zdrowi rówieśnicy sięgają po alkohol, czy narkotyki. Jest to sposób zagłuszenia depresji, jednak prowadzi do jej pogłębienia;
  • uzależnienie od Internetu – młodzi ludzie aby uciec od swoich problemów, spędzają coraz więcej czasu przed komputerem. To zwiększa ich izolację i pogłębia ich przygnębienie;
  • ucieczka – wielu nastolatków w depresji ucieka z domów albo mówi o takiej ucieczce. Próby te są zwykle wołaniem o pomoc;
  • Przemoc -niektórzy nastolatkowie cierpiący na depresję (zazwyczaj chłopcy, którzy są ofiarami przemocy),stają się agresywni;
  • samobójstwo- nigdy nie możemy zapomnieć, że depresja może prowadzić do śmierci. Alarmująca liczba nastolatków cierpiąca na depresję coraz częściej popełnia samobójstwa. Jakiekolwiek zachowanie, nawet mające na celu zwrócić na siebie uwagę: mówienie, myśli o śmierci muszą być zawsze bardzo poważnie traktowane.

Poszukiwanie własnego ja, chęć zaspokojenia wymagań rodziców i nauczycieli, chęć zaistnienia wśród rówieśników, częsty brak umiejętności dystansowania się do pewnych spraw, jak i wiele innych skomplikowanych sytuacji może przyczynić sie do narastającego stresu, uczucia bezradności, utraty poczucia bezpieczeństwa i obniżonej samooceny.

Smutek, lęk, rozdrażnienie są naturalnymi emocjami, które pojawiają się w trudnych dla nas sytuacjach i po ustąpieniu niekorzystnych okoliczności nastrój powinien wrócić do wyjściowego stanu. Dlatego nie rozpoznaje się depresji u dziecka, które przez kilka dni ma gorszy humor z powodu sprzeczki z rówieśnikami czy otrzymania złej oceny w szkole.

Jeśli jednak objawy depresyjne mają takie nasilenie, że utrudniają codzienne funkcjonowanie w domu, w szkole i w grupie rówieśniczej oraz gdy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, należy zgłosić się po fachową pomoc – najlepiej do lekarza wyspecjalizowanego w psychiatrii dzieci i młodzieży, ewentualnie do psychologa lub lekarza pediatry, którzy w razie potrzeby pokierują dziecko na konsultację psychiatryczną.

Leczenie depresji

Jest szereg skutecznych sposobów leczenia depresji. Pierwszym krokiem powinno być zawsze udanie się do lekarza, który pomoże podjąć dalsze działania i zaproponuje najlepszy w twoim przypadku sposób leczenia. Najpowszechniej stosowanymi formami leczenia depresji są psychoterapia, farmakoterapia,  terapia światłem.


1... 3 4 5 ...11

Ciekawe strony